Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Piatok, 24. September 2021

Dnes má meniny Ľuboš
Zajtra má meniny Vladislav

Kde nás najdete


VYREZÁVANIE TEKVÍC V 3.BZ PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 24 Október 2016 06:52

VYREZÁVANIE TEKVÍC V 3.BZ

Vyrezávanie tekvíc má aj na Slovensku dlhú tradíciu. Vyrezané svetielkujúce tekvice,  pečených gaštanov, rôzne strašidelné povedačky, takto vyzeralo obdobie pred Sviatkom všetkých svätých aj u nás.

Vyrezávanie tekvíc je spojené s legendou o zlom Jackovi. Hovorí sa, že Jack bol taký zlý, že ho nechcelo nebo a vyvrhlo ho aj peklo. Diabol mu dal na cestu uhlíky, aby si mohol svietiť na ceste späť medzi živých. Nemal si ich kam dať, tak si vydlabal repu a do nej ich dal. Túto legendu si zobrali so sebou Íri aj do Spojených štátov. V Amerike začali vydlabávať tekvicu, pretože je lepšia ako zemiaky alebo repa. Odtiaľ sa zvyk dostal  do Európy.

Žiaci 3.BZ sa rozhodli, že si vyskúšajú  vyrezať  svoju prvú tekvicu.  Ich trieda zažila túto jedinečnú atmosféru. Ešte doma si žiaci vybrali tú správnu tekvičku. Pomocou lyžice ju vydlabali, fixkou si načrtli motív a za pomoci pani učiteľky ju vyrezali.  Výsledok stál skutočne zato. Krásnymi vyrezávanými tekvičkami si skrášlili svoju triedu.

Mgr. Lucia Smaržiková

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

OnLine

TOPlist