Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Piatok, 24. September 2021

Dnes má meniny Ľuboš
Zajtra má meniny Vladislav

Kde nás najdete


POĎ SA UČIŤ, ČO SA SLUŠÍ! PDF Tlačiť E-mail
Streda, 26 Október 2016 09:33

POĎ SA UČIŤ, ČO SA SLUŠÍ!

Tiež stretávate ľudí, ktorí si pri jedle vykladajú lakte na stôl, drzo vám skáču do reči alebo vás na lyžiarskom svahu takmer prevalcujú? Ak áno, nesúďte ich. Skôr poľutujte. V detstve im nik nepovedal, čo sa sluší a patrí...


To sú úvodné slová z knihy Poď sa učiť, čo sa sluší!, ktorá zábavným a príťažlivým  spôsobom predostiera základy slušného správania v škole, pri stole, na cestách či na návšteve. Rozoberá, čo robiť a čo nerobiť na kultúrnom podujatí alebo pri športových hrách, o čo dbať pri našom zovňajšku. A keďže aj tieto témy sú náplňou  predmetu etickej výchovy, pozvali sme si Mgr. Annu Popikovú z Podduklianskej knižnice vo Svidníku, aby nám svojim zaujímavým rozprávaním priblížila pravidlá slušného správania obsiahnutého v tejto knihe. Okrem spoločenskej etikety načrela aj do známej rozprávky s nadčasovým rozmerom O troch grošoch, aby nám pripomenula, aké životné múdrosti sa v tomto príbehu o troch minciach skrývajú. V súvislosti s mesiacom október, mesiacom úcty k starším sme si uvedomili, že staroba je prirodzenou súčasťou života a týka sa aj nás. Pripomína nám, že všetko na svete môže človek zastaviť, každý pohyb, každý nepokoj, čo však nezastaví, nespomalí,  je čas.  Každý malý chlapec či dievča bude raz dedko – babka, všetci raz budeme starí.  Nezabudnime  preto nikdy  na pozdrav, ktorý je najjednoduchším prejavom ľudskej spolupatričnosti a rešpektovania iných ľudí,  bez rozdielu veku.V závere hodiny sme si pripomenuli zlaté pravidlo etiky: “Čo nechceš, aby druhí robili Tebe, nerob ani Ty im.” Toto pravidlo vyjadruje ľudskú skúsenosť a je základom dobrých vzťahov v akejkoľvek forme. V rodine, práci, medzi priateľmi, ale aj k ľuďom, ktorých vlastne vôbec nepoznáme a stretávame ich na ulici. Každý z nás by sa mal snažiť, aby sa nám svete žilo krajšie. Stačí, ak začneme korigovať svoje správanie voči druhým v akejkoľvek situácii. Budeme ohľaduplnejší a zároveň schopní predstaviť si seba v “koži toho druhého”. Dúfame, že pani Popiková prijme naše pozvanie častejšie a predstaví nám ďalšie zaujímavé knižné tituly.

Mgr. Tatiana Braslavská

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

OnLine

TOPlist