Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Piatok, 24. September 2021

Dnes má meniny Vladislav
Zajtra má meniny Edita

Kde nás najdete


SPOJENÁ ŠKOLA JE ZELENÁ ŠKOLA PDF Tlačiť E-mail
Piatok, 11 November 2016 10:44

SPOJENÁ ŠKOLA JE ZELENÁ ŠKOLA

Celoslovenská Rada programu Zelená škola vyhodnotila  výsledky záverečného auditu. Naša škola patrí k tým, ktoré splnili všetky podmienky pre udelenie certifikátu "Zelená škola". Uvedené ocenenie spolu s vlajkou Zelená škola získala Spojená škola na obdobie dvoch školských rokov 2016 – 2018.

Tento certifikát si naša škola prevzala 8. 10. 2016 na slávnostnom odovzdávaní v Bratislave, počas ktorého význam a prínos programu Zelená škola pre kvalitu vzdelávania a výchovy vyzdvihol vo videohovore aj samotný prezident SR Andrej Kiska.

A čo je to vlastne projekt „Zelená škola“? Ide o najväčší environmentálny program na svete. Zapojených je doň 40-tisíc škôl v 53 krajinách sveta. Program Zelená škola od roku 2004 pomáha aj slovenským školám realizovať environmentálnu výchovu prepojenú s praktickými krokmi. Jednou z priorít programu je aktívne zapojenie žiakov. Program Zelená škola prebieha pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR a  aj Ministerstvo školstva tento projekt odporúča ako vhodný na realizáciu environmentálnej výchovy na školách. Uznanie získal aj od Environmentálneho programu OSN (UNEP). Samotný program pozostáva z uplatňovania metodiky 7 krokov, a to vytvorenie kolégia Zelenej školy, vypracovanie auditu školy a na základe neho výber témy, ktorej sa chce škola venovať, vytvorenie environmentálneho akčného plánu, uskutočnenie naplánovaných aktivít a hodnotenie ich úspešnosti, pro-environmentálna výučba, informovanie a zapájanie širšej verejnosti do aktivít a napokon vytvorenie ekokódexu.

To všetko sa dialo aj na našej škole. V období školských rokov 2014/15 a 2015/16 žiaci a študenti Spojenej školy združení v Kolégiu Zelenej školy vypracovali vstupné audity so zameraním na úsporu energie, odpad, hospodárenie s vodou, vplyv na ovzdušie a vplyv na zeleň a životné prostredie. Na základe nich si vybrali tému, ktorej sa venovali celé certifikačné obdobie a zostavili si plán činností tak, aby naplnili vopred stanovené ciele. Témou v tomto certifikačnom období bola Zeleň a životné prostredie. V rámci tejto témy sa nám podarilo úspešne uskutočniť rôzne aktivity,  napr. podarilo sa nám zriadiť v areáli školy a v škole botanickú záhradu, v rámci Dňa Zeme sme vyčistili studničku  Ščob pri vodojeme, pomohli sme vyčistiť lesopark Dukla pri letisku, organizovali sme zber papiera, hliníkových viečok z kelímkov, plastových vrchnáčikov, uskutočnili sme workshop na tému „Zeleň a ochrana životného prostredia“, realizovali informačnú kampaň s cieľom  zvýšenia „zeleného“ povedomia nielen medzi žiakmi, ale aj u širokého okolia ľudí a mnoho ďalších aktivít.

Týmto sa chceme poďakovať všetkým, ktorí prispeli k tomu, že sme sa stali držiteľmi certifikátu "Zelená škola" – koordinátorom Zeleného programu Ing. M. Tchirovi, Ing. Ľ. Michalovčíkovej, kolégiu Zelenej školy z radov žiakov a študentov, členom krúžku Zelená škola, ale aj o. z.  ROKA a organizácii Dukla Destination za spoluprácu pri aktivitách a všetkým zúčastneným, ktorí svojou snahou a prácou prispeli k skvalitneniu životného prostredia našej školy a okolia.

Zároveň touto formou oznamujeme, že rozširujeme naše rady  v Kolégiu Zelenej školy, preto ak máte pozitívny vzťah k životnému prostrediu, chcete zmeniť veci na našej škole a v okolí k lepšiemu, hnevá vás správanie sa ľudí voči životnému prostrediu a chcete to zmeniť, ste aktívni a máte veľa nápadov a nevadí vám práca navyše, ste presne tí, akých hľadáme a ste v našich radoch srdečne vítaní.

Kolégium Zelenej školy

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

OnLine

TOPlist