Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Štvrtok, 23. September 2021

Dnes má meniny Zdenka
Zajtra má meniny Ľuboš

Kde nás najdete


PO STOPÁCH ALEXANDRA DUCHNOVIČA PDF Tlačiť E-mail
Streda, 30 November 2016 07:57

PO STOPÁCH ALEXANDRA DUCHNOVIČA

 

Národný buditeľ, umelec a pedagóg Alexander Duchnovič je významnou osobnosťou rusínskeho národného hnutia. Bol tiež  básnikom, autorom divadelných hier, historikom, zakladateľom ľudových škôl, autorom učebníc pre žiakov a ich učiteľov. Prispel k rozvoju inteligencie slovenského národa.


Alexander Duchnovič sa narodil v obci Topoľa (okres Humenné) v roku 1803. Žiaci našej školy mali možnosť navštíviť túto dedinku 28.11.2016 a oboznámiť sa so životom a s tvorbou tejto vedúcej osobnosti rusínskeho národného hnutia. Dozvedeli sa, že vďaka A. Duchnovičovi deti z chudobnejších rodín mohli študovať na jeho internátoch a ľudových školách. Navštívili drevenú cerkov sv. Michala v Topoli, ktorá bola postavená okolo roku 1700 a v súčasnosti je v nej umiestnená expozícia o A. Duchnovičovi.  Z obce  je možné sa dostať aj do zaniknutej obce Ruské a následne do Ruského sedla, ktoré je hraničným bodom s Poľskou republikou. Cestou si pozreli oblasť Národného parku Poloniny a najväčšiu vodnú nádrž na pitnú vodu na Slovensku –  Starinu.

Touto exkurziou mali možnosť spoznať nielen život a tvorbu A. Duchnoviča, ale aj neobyčajne bohatú ľudovú kultúru Rusínov.

Mgr. Anna Lažová

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

OnLine

TOPlist