Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Piatok, 24. September 2021

Dnes má meniny Ľuboš
Zajtra má meniny Vladislav

Kde nás najdete


SPOJENÁ ŠKOLA VO SVIDNÍKU BOLA ZA SVOJE ZÁSLUHY O ROZVOJ VČELÁRSTVA OCENENÁ ZLATOU MEDAILOU PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 12 December 2016 08:06

SPOJENÁ ŠKOLA VO SVIDNÍKU

BOLA ZA SVOJE ZÁSLUHY O ROZVOJ VČELÁRSTVA OCENENÁ ZLATOU MEDAILOU

Spojená škola vo Svidníku je „včeľou školou“. Pravidelne sa aktívne zapája do činností, ktoré rozširujú poznanie jej žiakov o vedomosti zo života včiel, o ich ochrane a neoceniteľnom význame pre nás všetkých.

 

 


Nesmierne nás teší nadšenie našich zverencov, ktorí sa veľmi radi zapájajú do našich „včelích akcií“. Spolu tvoríme mnohé výtvarné diela s tematiku včiel a včelárstva, ktoré následne zdobia školské priestory ale aj viaceré výstavy. Takisto vytvárame náučné nástenky a pútače, poskytujúce informácie o živote našich opeľovačov a ich význame. Včeliu tematiku sme zaradili aj do našej školskej akcie Noc v škole. Medzi naše nedávne aktivity patrí tiež výroba sviečok z pravého včelieho vosku. Pri takýchto krásnych činnostiach získajú žiaci nielen širší vedomostný obzor, no zdokonalia si aj svoje praktické zručnosti a uvedomia si význam vlastnej práce.

S veľkým záujmom podporujeme rôznorodé včelárske akcie, pri ktorých naši šikovní žiaci pomáhajú tvorbou svojich výtvarných prác, či pečením medovníkov. Medzi takéto patrí aj Včelársky deň 2016, ktorý na našej Spojenej škole usporiadala dňa 13.10.2016 Základná organizácia Slovenského zväzu včelárov vo Svidníku.

Radosť zo spolupráce máme aj s pánom Jaroslavom Jurčišinom, ktorý je rovnako členom tejto organizácie združujúcej včelárov svidníckeho okresu a 6.12.2016 navštívil našu školu. Účelom jeho návštevy bolo obohatiť poznanie našich nádejných mladých včelárov o nové vedomosti formou zaujímavej prednášky, ktorú sme im spríjemnili medovými raňajkami.

Keďže je naša škola „včeľou školou“, majú naši žiaci už bohaté vedomosti z danej oblasti. Napriek tomu ich pán Jurčišin dokázal svojou prednáškou veľmi zaujať. Žiakom porozprával o živote našich opeľovačov a ich produktoch. Svoje rozprávanie venoval tiež hospodárskemu významu včiel. Vysvetlil nám priebeh opelenia, ktoré je nevyhnutné pre následné oplodnenie rastlín a vznik plodov. Porozprával nám tiež o náročnej a veľmi dôležitej včelárskej profesii. Práve tu si človek uvedomí skutočnú hodnotu včelích produktov. Nie je to len hodnota ich prospešných vplyvov pre ľudský organizmus. Je to hodnota časovo aj fyzicky náročnej práce včelárov, ale predovšetkým našich opeľovačov, keďže sa včely pri svojej práci skutočne upracujú až k smrti. Od pána včelára sme sa dozvedeli nielen o ďalších, pre nás nových, odborných poznatkoch. Rovnako sme získali praktické rady súvisiace s našich zdravím. Pán Jurčišin žiakom tiež rozprával o možnosti alergie na včelie produkty a správnom spôsobe odstránenia žihadla po bodnutí včely.

Po jeho prednáške nasledoval priestor pre kladenie otázok. Pán včelár nám ochotne odpovedal na všetky naše otázky a vysvetlil všetko, čo nám doteraz nebolo jasné. Z produktov včiel, o ktoré sa stará, nám podaroval včelí med a peľ, ktorý mali žiaci v závere tejto akcie možnosť sami ochutnať v rámci medových raňajok.

Aj z tejto krásnej akcie sme odchádzali obohatení o nové prospešné vedomosti. Veríme, že aj príhovor tohto významného človeka ešte viac povzbudí našich žiakov k veľkej úcte k malým, no veľmi prospešným nenahraditeľným členom našej biosféry.

Už druhý školský rok si nesieme titul „Včelia škola“, ktorý sme získali od občianskeho združenia kRaj, za našu prospešnú činnosť v danej oblasti a spomenuté aktivity sú len zlomkom našej celkovej práce v záujme ochrany našich opeľovačov.

Naša prínosná práca opäť neostala bez povšimnutia odbornej verejnosti. Slovenský zväz včelárov udelil dňa 26.11.2016 našej Spojenej škole vo Svidníku vyznamenanie Zlatá včela. Toto ocenenie sme získali za zásluhy o rozvoj včelárstva I. stupňa. Pri tejto príležitosti sme získali aj pamätnú zlatú medailu, na ktorú sme právom hrdí.

Vo svojich aktivitách plánujeme pokračovať aj naďalej. K dispozícii máme ten najkvalitnejší materiál, našich žiakov. Len rozvojom vedomostí a podporou mladých generácií k rozširovaniu a ochrane včelstiev môžeme našich opeľovačov chrániť pre ďalšie generácie.

Mgr. Mária Kravcová

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

OnLine

TOPlist