Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Streda, 28. Júl 2021

Dnes má meniny Krištof
Zajtra má meniny Marta

Kde nás najdete


HLASY NAŠICH STREDOŠKOLÁKOV PRI ROZHODOVANÍ O EURÓPSKEJ ÚNII V DISKUSII NEZANIKLI. PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 10 Apríl 2017 06:56

HLASY NAŠICH STREDOŠKOLÁKOV PRI ROZHODOVANÍ O EURÓPSKEJ ÚNII V DISKUSII NEZANIKLI.

V piatok 7. apríla sa Iveta Závodová a Sebastián Cuprišin, žiaci II. ročníka obchodnej akadémie,  zúčastnili na pôde Mestského úradu v Prešove seminára, kde mali možnosť prežiť deň ako ministri krajín EU a v simulovanom rokovaní rozhodovať o ďalšom smerovaní EÚ ohľadom Brexitu.


V zasadačke MÚ sa stretlo 28 žiakov zo stredných škôl z celého Prešovského kraja. Po úvodnom privítaní sa pomocou interaktívnych metód dozvedeli o histórii a fungovaní inštitúcií EÚ. Na simulovanom zasadaní Rady EÚ, ktoré nasledovalo, predstavovali ministrov jednotlivých štátov a s plnou vážnosťou sa venovali diskusii o pripravovanej deklarácii, v ktorej formulovali podmienky odchodu Veľkej Británie z EÚ. Nemenej zaujímavá aktivita bol aj štruktúrovaný rozhovor s osobnosťami miestnej, regionálnej, štátnej a európskej úrovne, kde mali možnosť diskutovať o problémoch, ktoré ich trápia v bežnom živote a spolu hľadať riešenia na ich odstránenie.

Takéto semináre, sa uskutočnili po celom Slovensku a v Čechách a vybraní žiaci sa v dňoch 18. - 22. septembra 2017 budú môcť zúčastniť Modelového zasadnutia inštitúcií EÚ, ktoré sa uskutoční v Brne. Päťdňová simulácia  rokovania Rady EÚ a Európskeho parlamentu sa uskutoční za účasti vybraných politikov a odborníkov, s ktorými budú účastníci diskutovať o aktuálnych témach.

Projekt bol podporený z programu Erasmus+ a realizuje ho česká mimovládna organizácia EUTIS, o.p.s. v spolupráci so slovenskou mimovládnou organizáciou Centrum pre európsku politiku. Ďalšími partnermi projektu sú Konrad Adenauer Stiftung, Katedra politológie Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity a Národná pracovná skupina pre štrukturovaný dialóg s mládežou (Česká republika).. Hlavným cieľom projektu je zvýšenie informovanosti o európskej integrácii a o súčasných kľúčových otázkach, snaha o zapojenie mladej generácie do rozhodovacieho procesu a rozvíjanie zručností nadväzovaním kontaktov, učením sa argumentovať a formulovať vlastné názory a postoje a rešpektovať názory druhých.

Zdena Kožlejová

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

Počasie

OnLine

TOPlist