Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Streda, 28. Júl 2021

Dnes má meniny Krištof
Zajtra má meniny Marta

Kde nás najdete


NÁVŠTEVA MIESTA TRAGÉDIE PDF Tlačiť E-mail
Streda, 12 Apríl 2017 07:11

NÁVŠTEVA MIESTA TRAGÉDIE

"Každý človek na Zemi, bez ohľadu na to, čo robí, hrá vždy hlavnú úlohu v histórii sveta. A obvykle o tom nevie"(Paolo Coelho).


Práve tieto slová známeho brazílskeho spisovateľa opisujú chvíle, ktoré sme zažili v malebnej dedinke Tokajík v stropkovskom okrese. Tokajík je obcou, ktorú by možno nikto nepoznal nebyť nemorálnych činov počas druhej svetovej vojny. Aby si naši žiaci vážili hodnoty života dnešnej doby,  pripomenuli sme im neľahkú históriu tejto dedinky.

So žiakmi 7.- 9. ročníka Spojenej školy sme navštívili dňa 10. apríla 2017 Múzeum v Tokajíku a pozorne sme si prezreli exponáty z druhej svetovej vojny. Zastavili sme sa aj pri pamätníku, ktorý bol postavený na počesť tridsiatim dvom padlým mužom a nakoniec sme sa vybrali na lúku ,,Pod pereliskom“ kde sme videli pamätnú tabuľu a smutné miesto tragédie. Pocity smútku nám rozptýlila iba prebudzujúca sa jarná príroda. Prečo práve spomínaná lúka?

Ľudia z Tokajíka sa aktívne zapojili do protifašistického odboja a postavili sa na stranu partizánov. Pomáhali im, poskytovali jedlo, šatstvo a informovali ich o presune nemeckých vojakov. Práve pre tieto činy stratili svoje životy muži z dediny 19. novembra 1944 na lúke ,,Pod pereliskom“. Z tridsiatich štyroch prežili dvaja muži- Michal Medzvedz a Andrej Stropkovský rozprávali príbeh, prostredníctvom dokumentu, ktorý tam zažili.

Aj takouto exkurziou učíme našich žiakov, aby sa poučili z histórie a vedeli si vážiť jeden druhého. Naučili sa tolerovať a rešpektovať sa navzájom a pričiniť sa o to, aby sa už táto krutá história našich dejín neopakovala.

Mgr. Nikola Mihoková a Mgr. Róbert Franko

 
ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

Počasie

OnLine

TOPlist