Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Sobota, 3. Jún 2023

Dnes má meniny Karolína
Zajtra má meniny Lenka

Kde nás najdete


Projektové stretnutia

2. KRÁTKODOBÁ VÝMENA ŠTUDENTOV

Stretnutie partnerských škôl v Bialystoku.

Spojená škola pokračuje v realizácii projektu Joyful. Teraz naše kroky viedli do Bialystoku, najväčšieho  mesta Podleského vojvodstva v severovýchodnom Poľsku.  Naším hostiteľom bola partnerská Škola Podstawowa Nr.4 v Bialystoku a pripravila pre nás nezabudnuteľný týždeň od 4.- 8. apríla 2022.


Náš prvý deň  bol o cestovaní a  spoznávaní novej krajiny. Po príchode do Bialystoku a krátkom oddychu v hoteli sme mali malú obhliadku mesta a miestnych pamiatok. Už vtedy sme vedeli, že nás čaká nezabudnuteľný týždeň. Prostredníctvom rôznych aktivít sme spoznávali kolektív žiakov, učiteľov, priestory školy, ich zvyky, tradície a miestny život. Navštívili sme  Múzeum Pamieci Sybiru, Múzeum Podlaskie Folklore a kostol v dedinke Tykocin. Jeden deň mobility patril hlavnému mestu Varšava. Naši sprievodcovia nás previedli históriou mesta aj modernou kultúrou.

Prechádzky mestom ponúkajú neopakovateľnú  atmosféru,  barbeque párty, skvelé jedlo a tradičné tance v spoločnosti nových priateľov. Večere v príjemnej  atmosfére tradičných kaviarní a reštaurácií  a  ochutnávka poľských jedál, dezertov a nápojov a mnoho ďalších pekných chvíľ umocnili celkovú atmosféru nášho pobytu v Poľsku.

Je to neopísateľný pocit spoznávať nové prostredie s úplne novovytvorenou partiou ľudí a s učiteľmi. Sme veľmi radi, že sme sa mohli zapojiť do tohto projektu a zažiť pekné chvíle, získať mnoho poznatkov a vedomostí od prvej chvíle až po samotný koniec našej cesty. Nehovoriac o tom ako sme sa zdokonalili v anglickom jazyku, v sebarozvoji aj samotnej komunikácii.

Tešíme sa na ďalšie naplánované výlety s projektom  Joyful a dúfame, že ani ostatní spolužiaci túto šancu nepremárnia, pretože spoznávať nové kultúry a ľudí žijúcich v nich, je niečo neopísateľné!

Erika Rudnická

Eliška Mitrušková

1. KRÁTKODOBÁ VÝMENA ŠTUDENTOV

SPOJENÁ ŠKOLA  V NAJSTARŠOM MESTE EURÓPY

Spojená škola vo Svidníku spoločne so školami z Poľska, Grécka, Turecka, Rumunska a Bulharska poznávali  Atény, najstaršie mesto Európy, v dňoch od 13.2.- 19.2.2022. Je to druhé stretnutie partnerských škôl zapojených do projektu Joyful v rámci programu Erasmus +.

Cesta do Atén bola náročná, ale v dobrej nálade čas plynie rýchlo a Atény nás čoskoro privítali vo svojej plnej kráse.  1.Gymnázium Melissia, naša grécka hosťovská škola, s pravým južanským šarmom a elánom pre nás pripravila nezabudnuteľný týždeň. Pri spoločných projektových aktivitách v škole sme spoznávali miestnu kultúru, vytvárali nové priateľstvá a zdokonaľovali sa v anglickom jazyku. Samozrejme, nechýbala ani ochutnávka tradičných jedál ako musaka, grécky šalát, pitta a tradičné dezerty, ktoré pre nás pripravili študenti a učitelia. Pracovné dni v škole sa striedali s poznávaním kultúrnych pamiatok mesta. Naši sprievodcovia nám ukázali svoj symbol - Akropolu s najslávnejším chrámom starovekého Grécka – Parthenon, staroveké divadlo Dionýza,  Amfiteáter Herodesa Attica,  Rímske fórum, starobylé mestské trhovisko Agoru, Chrám Heptaseusa, Poseidónov chrám, hlavné námestie Syntagmu s prezidentským palácom a Byzantský kláštor v Penteli. Navštívili sme Múzeum Akropolis a Národné archeologické múzeum, kde sme obdivovali najlepšie zbierky gréckych starožitností. Prechádzky štvrťou Plaka vo voľnom čase nám ponúkali neopakovateľnú atmosféru gréckych uličiek lemovaných obchodíkmi so suvenírmi a reštauráciami ponúkajúcimi tradičné jedlá. Päť dní ubehlo veľmi rýchlo a celý pobyt v Grécku sme si náramne užili. Domov sme si priniesli veľa nezabudnuteľných zážitkov. Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie partnerských škôl, ktoré sa bude konať už onedlho v Poľsku.

Ing. Angela Hanusová

1. KRÁTKODOBÁ MOBILITA ZAMESTNANCOV

Prvá mobilita Spojenej školy v rámci Erasmus+ v Rumunsku

Spojená škola je partnerom Erasmus+ projektu s názvom Joyful Jump On-board Your Fully Unprejudiced Life spoločne so školami z tureckého Izmiru, gréckych Atén, poľského Bialystoku, rumunského Turnu Rosu a bulharského Velingradu.

Aj napriek pandémii koronavírusu, projektové aktivity, ktoré sú zamerané na sociálnu inklúziu, pokračujú.  Jednou z nich bolo aj prvé nadnárodné stretnutie zamestnancov škôl zapojených do projektu, ktoré sa konalo v dňoch 5. – 10. septembra. Miestom stretnutia bolo nádherné mesto Sibiu v centrálnej časti Rumunska, v juhozápadnej Transylvánii. Cieľom stretnutia bolo prediskutovať aktivity, ktoré nás ešte čakajú a prispôsobiť fungovanie projektu kvôli pretrvávajúcej pandémii.  V rámci programu stretnutia sa diskutovalo aj o efektívnom využívaní metódy CLIL digitálnych zručností 21. storočia a eTwinningu na vyučovacích hodinách pri inklúzii žiakov. Samozrejme, projekt nepriniesol iba teóriu a výmenu skúseností. Mali sme možnosť navštíviť hrad Bran, historické časti miest Brašov, Alba Julia a Kluž. Musíme dodať, že Rumunsko je krásna krajina s množstvom prírodných krás i historických pamiatok.

Projektový tím Spojenej školy ZŠ vo Svidníku

ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko