Menu Spojená škola
Menu Základná škola
Menu Stredná škola
KTO MA DNES SVIATOK
Utorok, 3. Október 2023Dnes má meniny Stela
Zajtra má meniny František
Kde nás najdete
Koordinátor environmentálnej výchovy
Možnosť zachovania života na Zemi sa stáva globálnym problémom. V tejto súvislosti aj Štátny vzdelávací program uvádza prierezovú tému Environmentálna výchova naliehavo.
Ťažiskom environmentálnej výchovy na Spojenej škole vo Svidníku je preto viesť k zmene postoja k životu a životnému prostrediu, napomôcť utváraniu harmónie medzi človekom a prírodou, medzi spoločnosťou a životným prostredím.
Environmentálna problematika nie je pre našu školu už žiadnou neznámou. V tejto oblasti realizovala viacero náročných úloh a zaujímavých aktivít (v rámci úspory energií je to najmä vlastná kotolňa, zavedenie úsporných svietidiel, zber používaných mobilov, elektrospotrebičov a batérií, zapájanie sa do aktivít s názvom Recyklohry, Mladí reportéri a i.)
So zámerom lepšie realizovať environmentálnu výchovu sa naša škola v šk. roku 2011/2012 zapojila do certifikačno-vzdelávacieho programu Zelená škola, ktorý na Slovensku začal svoju činnosť v roku 2004 pod záštitou Centra environmentálnych aktivít a koordinuje ho Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Vedúcu úlohu v tomto program zohrávajú žiaci, ktorí sú členmi tzv. Kolégia Spojenej školy (Kolégium Zelenej školy) a sú iniciátormi a garantmi množstva aktivít spojených s konkrétnou environmentálnou témou.
Všeobecným cieľom aktivít programu je rozvíjanie vzájomnej spolupráce a kritického myslenia vedúce ku konkrétnym environmentálnym zmenám vo svojom najbližšom okolí, ale i zapojiť a osloviť ostatných. Žiaci tak môžu zavrhovať a realizovať zmeny v okolí školy i v samotnej budove školy (ako a čo separovať, ako šetriť vodou, plynom či elektrickou energiou a pod.).
Konkretizovaným cieľom školy v aktuálnom certifikačnom období je zamerať sa na ochranu zdrojov pitnej vody a na obmedzenie produkcie odpadu z plastových fliaš znižovaním spotreby nápojov balených v plaste a zvyšovaním pitia vody z vodovodu. Pre tento zámer sme sa rozhodli po vykonaní environmentálneho auditu, t. j. po analýze a zhodnotení súčasného stavu školy.
V zahraničí je tento program známy pod názvom Eco-Schools a pre svoju praktickosť vzdelávania k trvalo udržateľnému rozvoju má uznanie OSN.
Význam environmentálnej výchovy preto vidíme v:
Ing. Milan Tchir, koordinátor environmentálnej výchovy |
|
|