Zvoľ jazyk

Slovak English French German Greek Hungarian Italian Polish Russian Spanish
ISIC
Program DofE

KTO MA DNES SVIATOK

Utorok, 3. Október 2023

Dnes má meniny Stela
Zajtra má meniny František

Kde nás najdete


založenie CTM

Centrum talentovanej mládeže na testovaní v Trenčíne

Začiatkom decembra sa uskutočnilo povinné testovanie členov CTM v Trenčíne, ktorého sa zúčastnili hráči VK Slávia Svidník, VKP Bratislava, VK Chemes Humenné a VK Ekonóm SPU Nitra.

Klub VK Slávia Svidník, ktorý veľmi úzko spolupracuje s našou školou obhajoval na testovaní prvé miesto zo sezóny 2013/2014. Zo štrnástich hráčov, ktorí reprezentovali mesto Svidník, boli piati hráči zo Spojenej školy ( Michal Ščerba, Damián Cuprišin, Maroš Blanár, Matúš Margicin a Alex Clement).

Hráči boli testovaný v somatických ukazovateľoch a testoch všeobecných a špeciálnych schopností. Mladí Svidníčania opäť dokázali uspieť v tomto kontrolnom testovaní a s počtom 678,15 bodov obsadili prvé miesto pred VKP Bratislava (673,93 bodov), VK Ekonóm SPU Nitra (631,11 bodov) a VK Chemes Humenné (622,55 bodov).

Testovanie ukázalo, že v našom meste sa pracuje s mladými hráčmi na vysokej úrovní, k čomu pomáha aj úzka spolupráca medzi klubom VK Slávia Svidník a školami v meste Svidník.

Mgr. Róbert Franko

Žiaci SŠ druhý na kraji

Vo štvrtok 25.apríla sa žiaci Spojenej školy zúčastnili ako víťazi obvodného kola krajského kola vo volejbale v Prešove. Dostali sme sa do skupiny z minuloročným majstrom Slovenska z Humenného, Medzilaborcami a Sninou. V zápasoch s Medzilaborcami a Sninou sme zvíťazili jednoznačne 2:0. V stretnutí s Humenným sme po prehratom prvom sete dokázali otočiť priebeh zápasu a po výbornom výkone sme v rozhodujúcom treťom sete zvíťazili najtesnejším možným rozdielom 16:14.

Vo finálovej skupine sme najprv veľmi ľahko zvíťazili s Prešovom. Vo finálovom zápase sme však nedokázali zopakovať výkon zo zápasu s Humenným, a v dvoch setoch sme podľahli hráčom zo Starej Ľubovne 0:2, keď v prvom sete sme prehrali 23:25 a v druhom 22:25.

Žiaci našej školy obsadili 2. miesto, čo je veľmi pekný výsledok, pretože sme neboli v plnom zložení. J. Jurko bol v tom čase na reprezentačnom zraze a M. Čupka si týždeň pred turnajom poranil kole.

Výsledky: Spojená škola Svidník – Medzilaborce 2:0 (6,11)

Spojená škola Svidník – Snina 2:0 (13,10)

Spojená škola Svidník – Humenné 2:1 (-20, 19, 14)

Spojená škola Svidník – Prešov 2:0 (8,18)

Spojená škola Svidník –Stará Ľubovňa 0:2 (-23, -22)

Zostava Spojenej školy: Kimák Daniel, 3.A, Krivka Martin, 3.HA, Regrút Martin, 3.HA, Ščerba Patrik, 4.A, Koudelka Ladislav 4.A, Vojček Jaroslav 4.A, Koreň Norbert, 1.A, Lamanec Patrik 2.HA, Kapcala Jakub, 1.A, Majcher Ján, 1.A, Margicin Matúš, 1.A, tréner Mgr. R. Franko

-rf-

VO SVIDNÍKU CENTRUM TALENTOVANEJ MLÁDEŽE(CTM)

Volejbal je športová hra, ktorá je jednou z najpopulárnejších na svete, ale aj na Slovensku. V meste Svidník a jeho okolí je táto športová hra bezkonkurenčne najpopulárnejším športom, ktorý má svoju históriu a tradíciu.

Obrovskú zásluhu na tom má volejbalový klub VK Slávia Svidník, ktorého manažment a tréneri robia všetko preto, aby bol tento šport v meste čo najúspešnejší. Výbornú reklamu mestu, ale aj regiónu robí nie len družstvo mužov, ale aj mládežnícke družstva.

Práca s mladými talentovanými hráčmi je jednou z priorít klubu. Od sezóny 2011/2012 má klub VK Slávia Svidník Centrum talentovanej mládeže (CTM), jedno zo štyroch na Slovensku. Od tejto sezóny sa začala blízka a úspešná spolupráca medzi volejbalovým klubom a Spojenou školou, pri ktorej je CTM zriadené. Hneď po získaní CTM sa dostavili aj výborné výsledky vo všetkých mládežníckych kategóriách. V každej mládežníckej kategórii sa naši mladý volejbalisti, z ktorých viacerí sú aj žiakmi našej školy, tešili zo zisku cennej medaily.

Po predložení stratégie výchovy mládeže a obhajobe samotnej koncepcie pred radou mládeže Slovenskej volejbalovej federácie v Bratislave, ktorej sa zúčastnili Marián Hirčko (člen predstavenstva VK Slávia Svidník) a Róbert Franko ( hlavný tréner CTM), bol totiž schválený projekt výchovy a pridelený takzvaný štatút CTM. Podľa predsedu predstavenstva svidníckeho volejbalového klubu Jána Hirčka,:“ je to míľnik v posune výchovy mládeže vo Svidníku o ďalší stupienok, keď nie rovno o dva, pretože doposiaľ sa pracovalo s mládežníckym volejbalom len na základnej škole Karpatská, no s obdivuhodnými výsledkami. V dobre nastavenom systéme výchovy mládeže sme chceli pokračovať a k tomu pridať ešte čosi na viac. Pridelenie štatútu CTM je dôkazom, že sme to mysleli vážne a do budúcnosti je pre nás veľkým záväzkom. Ako sme to už veľa krát aj verejne deklarovali, máme eminentný záujem na podpore výchovy detí prostredníctvom športu, aby sme ich odtiahli od počítačov a iných nástrah, ktoré na nich každodenne číhajú“.

Prezident VK Slávia Svidník Pavel Olejár, povedal:“ už zo slova centrum je známe, že ide o centralizovanú prípravu športovcov, volejbalistov v širšom regióne. Na prvom stupni sú to strediská, takzvané útvary talentovanej mládeže (UTM). Nasledujú už spomínané centrá (CTM), tie sú na Slovensku v mužskej kategórii len štyri. K dnešnému dňu sú ich držiteľmi VKP Bratislava, Chemes Humenné, SPU Nitra a sme veľmi radi, že cez prísne kritériá sme sa do tejto elitnej štvorky výchovy mládeže dostali aj my. Posledným stupienkom je centrum olympijskej prípravy (COP), kde sa už sústreďujú reprezentačné družstvá Slovenska. Hlavou svidníckeho CTM bude Mgr. Róbert Franko, pomáhať mu bude dlhoročný, ešte aktívny extraligový hráč Peter Tholt a to všetko bude pod drobnohľadom nášho športového riaditeľa Michala Kudlu. Centrum bude zložené z dvoch UTM, keď už existujúce stredisko UTM na základnej škole Karpatská, doplní od septembra pod vedením Rórbert Franka a Rastislava Paňka UTM aj na Spojenej škole. Tu je potešiteľný fakt, že sme tam našli veľmi rýchlo spoločnú reč s riaditeľkou RNDr. Máriou Makutovou. Vzniknú tak dve na sebe nezávislé strediská UTM a obe budú zastrešovať deti na prvom stupni od 10 do 14 rokov. Navyše UTM na Spojenej škole bude mať na starosti aj mládež vo veku od 15 do 19 rokov. Čiže svidníckych kadetov a juniorov. To celé, ale dokopy bude spadať pod centrum talentovanej mládeže vo Svidníku“.

Svidnícky volejbal tak opäť prechádza ďalším pozitívnym vývojom a jeho nezmazateľný rukopis poznačí aj pozitívny postoj riaditeľky spojenej školy RNDr. Márii Makutovej, podľa ktorej je: “podpora centra talentovanej mládeže, prirodzeným vyústením doterajšej činnosti a snahy, lebo prvoradou úlohou učiteľa nie je len učiť, ale starať sa o celkový vývoj, ako osobnostný, tak aj telesný u dospievajúcej mládeže. Tej pohybová kultúra veľmi chýba a pohybové aktivity taktiež. V predchádzajúcom období sa na Spojenej škole robilo veľa projektov aj v rámci výziev z ministerstva školstva, ale aj z ďalších zdrojov sme financovali pravé podporu mimoškolskej, hlavne telovýchovnej činnosti. Dokonca v tomto školskom roku na podporu telesnej výchovy a kultúry sme upravili svoj školský vzdelávací program a v prvom a druhom ročníku sme zvýšili dotáciu o hodiny telesnej výchovy na strednej škole. Podpora mimoškolských aktivít je vlastne našou prvoradou činnosťou a preto možnosť spolupracovať s centrom talentovanej mládeže práve v oblasti volejbalovej prípravy vidíme ako veľmi dobrý a pozitívny ťah, a pomôže to klubu, škole, ale predovšetkým deťom“.

vypracoval: Mgr. Róbert Franko

ÚSPEŠNÍ ABSOLVENTI

ZELENÁ ŠKOLA

ZELENÁ ŠKOLA
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko
Ja-Slovensko

OnLine

TOPlist