HODINA DEJEPISU S HISTORIKOM JOZEFOM RODÁKOM
Dňa 6.10. sme sa s našimi žiakmi 9. ročníka zúčastnili natáčania nového vydania rusínskeho vysielania priamo na mestskom úrade v obradnej miestnosti vo Svidníku. V tomto roku sme si pripomenuli 79. výročie Karpatsko - duklianskej operácie, ktorá výrazne poznačila aj osudy ľudí, ktorí žili vo Svidníku a okolitých dedinách.
Hlavným hosťom natáčania bol PaedDr. Jozef Rodák, riaditeľ Vojenského historického múzea vo Svidníku. PaedDr. Rodák nám porozprával o udalostiach, ktoré sa odohrávali od roku 1939 do obdobia druhej svetovej vojny. Priblížil rozbitie Československa a vznik Slovenského štátu. Oblasť Podkarpatskej Rusi, v ktorej žili Rusíni, obsadili Maďari. Mnoho Rusínov malo preto veľmi ťažký osud v maďarskej armáde, pretože nechceli slúžiť cudzím záujmom a samotnej maďarizácii. Utekali ,, za spásou“ do ZSSR, pretože verili, že sa tam budú mať lepšie. Zastihol ich však veľmi ťažký osud.
Začiatok 2.sv. vojny ovplyvnil aj našich ľudí, ktorí žili pri hranici a vojnové udalosti prežívali veľmi ťažko. Slovenskí Rusíni museli vstúpiť do slovenskej armády a samotné ťaženie do Poľska prijali s veľkou nevôľou. PaedDr. Jozef Rodák nám porozprával aj o vzťahu medzi Rusínmi a Židmi, ktorí nažívali v dobrom a vzájomne sa rešpektovali.
Opísal nám aj priebeh Karpatsko - duklianskej operácie a formovanie 1. čs. armádneho zboru. Podplukovník L. Svoboda začal v tomto období formovať naše vojsko, hovorilo sa mu ,, Poľský legión“, ktoré sa neskôr presunulo do ZSSR. Niektorí naši vojaci odišli do Francúzska, iní do Anglicka. Významnou osobnosťou bol aj predstaviteľ Londýnskej exilovej vlády Heliodor Píka, ktorý začal bojovať u sovietskych orgánov za oslobodenie Rusínov, ktorí boli väznení v gulagoch. Po tomto významnom kroku sa začal formovať 1. československý armádny zbor v Buzuluku, ktorého súčasťou boli aj naši Rusíni. PaedDr. Jozef Rodák nám na konci rozprávania popísal priebeh Karpatsko- duklianskej operácie s jej dôsledkami.
Pánovi PaedDr. Jozefovi Rodákovi ďakujeme za zaujímavú besedu o našich regionálnych dejinách a nadobudnutí nových informácií o Rusínoch, našich vlastencoch, ktorí bojovali za oslobodenie nášho národa.
Mgr. Nikola Mihoková